Mistrz Tradycji 2016 – podsumowanie

Działająca przy naszej fundacji Szkoła Suki Biłgorajskiej 28 grudnia 2017 r. podsumowała projekt muzyczny „Mistrz tradycji”.

Przez blisko rok grupa młodych mieszkańców powiatu janowskiego podczas regularnych spotkań uczyła się gry na instrumentach ludowych, charakterystycznych dla naszego regionu, takich jak suka, skrzypce, basy i bębenek obręczowy z brzękadełkami. Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach działających przy Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach.

Oprócz zajęć indywidualnych odbywały się także zajęcia w grupie, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie. Podczas tych spotkań pracowaliśmy nad wspólnym brzmieniem, szlifowaliśmy poznany repertuar. Dopełnieniem tych zajęć były niezwykle ciekawe i inspirujące spotkania z Mistrzami starszego pokolenia. Wspólnie śpiewaliśmy i muzykowaliśmy z Janiną Chmiel (śpiewaczką z Wólki Ratajskiej) oraz Stanisławem Głazem (skrzypek z Dzwoli).

Warto wspomnieć, iż niniejszy projekt jest pierwszym tego typu działaniem w regionie i jednym z nielicznych w Polsce. Jego celem jest poznanie i kultywowanie tradycyjnej muzyki instrumentalnej Janowa Lubelskiego i okolic. Lekcje gry odbywać się będą w ramach nieformalnej Szkoły Suki Biłgorajskiej, która od 2007 roku jako oddolna inicjatywa działa na rzecz edukacji muzycznej młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu Roztocza Zachodniego.

Mamy nadzieję, że spotkanie, które w jakiś sposób podsumowało naszą pracę wcale jej nie kończy, a wręcz przeciwnie, dla młodych muzykantów będzie początkiem wspaniałej przygody…

W ramach spotkania odbyła się:
– prezentacja filmu dokumentującego warsztaty
– występy uczniów Szkoły Suki Biłgorajskiej
– wspólne granie i śpiewanie kolęd

Dziękujemy za pomoc, zaangażowanie i przychylność dyrektorowi Andrzejowi Rządowi i pani Krystynie Wójcik (Gminny Ośrodek Kultury  Modliborzycach) oraz dyrektorowi Łukaszowi Drewniakowi  i pani Lidii Tryce i (Janowski Ośrodek Kultury).

Prowadzenie: Zbigniew i Krzysztof Butrynowie
Koordynacja, opieka merytoryczna: Krzysztof Butryn
Muzycznie i organizacyjnie wspierali nas: Janina Chmiel, Stanisław Głaz, Marta Graban-Butryn
Dokumentacja fotograficzna: Mateusz Borny

Organizator
Fundacja Stara Droga
Szkoła Suki Biłgorajskiej

Współpraca
Janowski Ośrodek Kultury w Janowie Lubelskim
Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.