Janowskie Dźwięki Przeszłości – benefis Aliny Dudzic

We wtorek 20 listopada 2018 roku w Janowskim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o animatorce kultury ludowej z Janowa Lubelskiego – Alinie Dudzic.

Pani Alina od lat 60. organizowała życie społeczności lokalnej, młodzieży oraz muzyków ludowych z okolic Janowa, dbając o zachowanie tradycji folkloru i rejestrację dorobku muzyków z okolicznych wsi. W okresie jej działalności okolice Janowa zaliczane były przez etnografów, etnologów i muzykologów do jednych z ciekawszych etnomuzykologicznych regionów Polski.

Alina Dudzic rozpoczynała swoją przygodę z muzyką i tańcem wraz z powstaniem zespołu tanecznego Pani Kaniorowej w Lublinie. Ale to jej kolejna praca, w nowo powstałym Domu Kultury w Janowie Lubelskim, była treścią jej życia. Do jej obowiązków należało wówczas prowadzenie zespołów tańców ludowych. Dzięki swojej pracy i poświęceniu Alina Dudzic potrafiła zgromadzić wokół siebie trudną młodzież i zachęcić ją do kultywowania tradycji tańców ludowych. Zajęcia Pani Aliny szybko stały się jednym z najatrakcyjniejszych sposobów spędzania czasu wolnego w Janowie.

Do jej zadań należało również odwiedzanie okolicznych wiosek w poszukiwaniu muzycznych talentów. Dostarczała im instrumenty, motywowała, nagrywała, a najlepszych z nich zabierała na Festiwal Muzyków Ludowych w Kazimierzu, skąd za każdym razem wracała z nagrodami dla swoich muzyków.

Pokaz filmu odbędzie się w Janowskim Ośrodku Kultury, we wtorek 20 listopada 2018 o godz. 18.00.

Po pokazie wystąpi kapela Butrynów, odbędzie się rozmowa z bohaterką, z twórczyniami filmu oraz tańce.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Partnerzy: Janowski Ośrodek Kultury, Gmina Janów Lubelski, Fundacja Stara Droga

alina-dudzic_plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *