III Nagroda w konkursie Fonogram Źródeł dla płyty „Na rozstajnych drogach”

Nadeszła wiadomość z Warszawy!!
Nasza płyta pt. „Na rozstajnych drogach” zajęła III miejsce w konkursie Polskiego Radia „Fonogram Źródeł” na najciekawszą płytę z muzyka tradycyjną 2012 roku.

Uzasadnienie jury:
„Trzecią nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę Na rozstajnych drogach z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie.”

W konkursie na Fonogram Źródeł o nagrodę ubiegają się wydawcy płyt z muzyką tradycyjną z terenu Polski.

Jury Fonogramu Źrodeł 2012 w składzie:
– Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu 2 PR,
– Anna Szewczuk – kierownik RCKL, Program 2 PR,
– Anna Szotkowska – dziennikarz Programu 2 PR,
– Kuba Borysiak – dziennikarz Programu 2 PR,
– Piotr Kędziorek – dziennikarz Programu 2 PR
przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody za wydanie niezwykle cennych nagrań ze zbiorów obu placówek, które są dokumentem tradycji tych regionów:
Muzeum Etnograficznemu w Toruniu za płytę „Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk” oraz Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie za płytę „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia”.

Drugą nagrodę Jury przyznało Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za album „3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie” za dokumentację fenomenu muzykanckiej rodziny Gaców i ukazanie ich ogromnego wpływu na zainteresowanie młodego pokolenia muzyką nizinnej Polski, czego świadectwem jest płyta zawierająca nagrania ich uczniów.

Trzecią nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę „Na rozstajnych drogach” z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie.

Jury przyznało również wyróżnienia:
„Pieśni naszych ojców” – płycie wydanej przez Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” oraz „Lasowiackie życie” – wydanej przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za niezwykle cenną dokumentację muzyki regionu dokonaną przez lokalne środowiska oraz Muzeum Regionalnemu w Opocznie za płytę „Zagraj mi, muzykancie” prezentującej dawną muzykę tego regionu.

Za: www.polskieradio.pl/8/478/Artykul/805441,Najlepsze-nagrania-z-polska-muzyka-tradycyjna-%E2%80%93-poznaj-werdykt-jury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *